Bukmacherzy online – u kogo typować mecze?

Ustawa hazardowa wywołująca mnóstwo kontrowersji weszła w życie. Komisja Europejska umorzyła postępowanie w sprawie polskiej z tego tytułu. Oznacza to, iż ustawa hazardowa jest w pełni zgodna z prawem nie tylko krajowym, ale dodatkowo unijnym.

W myśl ustawy, wszystkie podmioty oferujące zawieranie zakładów wzajemnych zmuszony jest do posiadania zezwolenia Ministerstwa Finansów. Gra u nielegalnych firm – bukmacherów, wiąże się z karami.

Legalni czyli kto?

Na krajowym rynku od wielu lat funkcjonuje kilka głównych form zawierania zakładów. Przeważnie, są to bukmacherzy stacjonarni, którzy prowadzą też działalność przez Internet. sieci. Do listy legalnych firm, zaliczyć trzeba: Fortunę, STS (Star-Typ Sport), ForBET zakłady bukmacherskie, Totolotka, eToto, Milenium, LV BET, SuperBet (licencja wydana dość niedawno).

Duża liczba podmiotów przedstawia chęć do uzyskania licencji na rynek krajowy. Często mówi się o zainteresowaniu takich firm – bukmacherów jak Expekt, bwin ale też BetClic. Niestety, jednak większość zgłoszeń powiązanych z przyznaniem licencji, zostaje szybko utajniona. Zatem też bardzo trudno ustalić na którym etapie znajdują się starania a także jakie możliwości na dogodne zbadanie sprawy posiadają te zagraniczne podmioty.

Dlaczego rozgraniczono bukmacherów internetowych?

Podmioty proponujące typowanie na ziemi polskiej, muszą przekazywać podatek. To normalna kolej rzeczy, do której natomiast nie stosowały się zagraniczne firmy bukmacherskie. Z tego tytułu, czerpały profity (mniejsze ponoszone koszty, większa grupa użytkowników). Uczciwość rynku bukmacherów naprawia w pewnym stopniu tzw. ustawa hazardowa.

Każdy podmiot bukmacherski oferujący zakłady wzajemne, musi regularnie rozliczać się z podatków. Wszyscy są w myśl ustawy równi, zatem też poprawiają się również szanse zarobku poszczególnych bukmacherów. Przedtem, niesłychanie często spotykano sytuację, w której zagraniczne zakłady (mające siedzibę na Malcie albo Gibraltarze), czerpały z przyjaznego tam prawa. Z tego tytułu, podawano także wyraźniej korzystne kursy (sprawdź porównanie kursów bukmacherskich), czyli niższą marżę, co interesowało skutecznie typerów.

Chociaż ustawa nie jest świetna, trzeba przyznać, iż rozgranicza kwestie prawne, do niedawna pozostające niejasnymi. W perspektywie pomysł ten może zostać uaktualniany, każdy bukmacher przebywający na terytorium Polski, ma obowiązek przestrzegać aktualnie przyjętej regulacji hazardowej.

Czytaj więcej na temat zakładów bukmacherskich i legalnych bukmacherów takich jak Fortuna w serwisie