El Clasico – więcej niż mecz

El Clasico to termin, którego chyba nikomu nie trzeba objaśniać. Co najmniej dwa razy w ciągu każdego sezonu cały piłkarski świat, od Europy aż po najdalsze zakątki Azji, zatrzymuje oddech aby śledzić zmagania największych piłkarzy globu.

Starcia pomiędzy Barceloną a Realem zawsze były wielkim piłkarskim wydarzeniem, jednak dopiero kilkanaście lat temu nabrały naprawdę galaktycznego charakteru. W Realu trwała era ?galaticos?, czyli wielkich gwiazd sprowadzanych za ogromne pieniądze. W składzie ?Królewskich? grali wówczas między innymi Zinedine Zidane, Ronaldo, Luis Figo, Raul Gonzalez czy Roberto Carlos. Barcelona przechodziła kryzys po tłustych latach pod wodzą Luisa Van Gaala. Gran Derbi – jak nazywa się starcie Barcelona – Real na żywo to coś więcej niż mecz. To walka nie tylko o 3 punkty, ale też o panowanie w hiszpańskim futbolu, przynajmniej na najbliższe pół roku.

Wszystko zmieniło się, kiedy klubowi z Katalonii udało się zakontraktować Brazylijczyka Ronaldinho, który szybko stał się największym piłkarzem na świecie. Oprócz tego, do Barcelony przyszli również Deco oraz Samuel Etoo. Na miejscu czekali już na nich Xavi Hernandez oraz Adres Iniesta. Właśnie od tego momentu datuje się początek ?galaktycznych? starć pomiędzy Realem i Barcelonem w naszych czasach.

Od kilkunastu lat to właśnie te kluby mają w swoich składach największe gwiazdy światowego futbolu. Obecnie w meczach pomiędzy tymi dwoma zespołami można podziwiać takie gwiazdy światowego futbolu, jak Lionel Messi, Luis Suarez, Neymar, Cristiano Ronaldo, Adres Iniesta czy Gareth Bale.

Historia El Clasico
Do tej pory odbyło się 231 spotkań pomiędzy Barceloną i Realem. Pierwsze w historii spotkanie pomiędzy tymi dwoma zespołami odbyło się w sezonie 1928/29 i zakończyło się zwycięstwem Realu 2:1. Do tej pory, spośród 231 oficjalnych meczów Real wygrał 93, Barcelona 90, natomiast 48 spotkań zakończyło się remisem. Najlepszym strzelcem w historii El Clasico jest Lionel Messi, który w meczach Barcelony z Realem strzelił 21 bramek. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje jedna z największych gwiazd w historii Realu, Alfredo Di Stefano, któremu udało się zdobyć 18 bramek. Trzecie miejsce zajmuje Cristiano Ronaldo z 16 trafieniami. Najwięcej rozegranych spotkań(43) zaliczył Manuel Sanchis.

Sprawdź też, czym jest porównywarka kursów bukmacherskich: https://www.bukmacherzy.waw.pl/2018/03/porownywarka-bukmacherow-co-to-jest/